Spotkanie z Pawłem Średzińskim i Piotrem Dombrowskim

Paweł Średziński i Piotr Dombrowski przybyli do Oddziału dla Dorosłych 5 listopada z tematem opisującym życie Łosia. Autorzy książki Łoś. O gapiszonach z krainy Biebrzy. werbalnie i wizualnie pokazali różne aspekty życia tego dostojnego zwierzęcia. Dzieci uczestniczące w spotkaniu z wielkim zainteresowaniem dopytywały o to co jedzą byki, klępy i łoszaki, gdzie zimują, jak wygląda ich „codzienne” życie. Autorzy opowiedzieli również dlaczego możemy je spotkać tak blisko nas i jak mogą się w stosunku do nas zachować. Wszyscy niewątpliwie wyszliśmy ze spotkania z kilkoma kilogramami wiedzy więcej i aż chciałoby się więcej obcowania ze zwierzętami z głuszy.

Trzymasz w ręku książkę, która łosiom już dawno się należała. Jak dotąd ten sympatyczny zwierzak doczekał się zaledwie kilku publikacji w języku polskim, napisanych najczęściej przez myśliwych i dla myśliwych. Tymczasem łoś nie jest chodzącym trofeum, ale żywą skamieliną, zamyślonym gapiszonem, indywidualistą, troskliwą matką i królem mokradeł w jednym. Gatunkiem, który przetrwał w Polsce pomimo niesprzyjających warunków. Marzy nam się, aby nasz Łoś pozwolił Ci zrozumieć, jak piękny, niepowtarzalny świat przyrody zaczyna się już za Twoim oknem i jak łatwo to wszystko możemy zniszczyć, jeśli o ten świat nie zadbamy. My łosiom wiele zawdzięczamy. Włosiowzięło nas i tak już zostanie. Teraz Twoja kolej. Bo łoś to jest ktoś!

Piotr Dombrowski, Paweł Średziński

Piotr Dombrowski, przyrodnik, leśnik, myśliwy, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego. Za łosiem polazłby w najgorsze bagno. Rozkminiacz przyrodniczy, stroniący od ludzkich zgromadzeń i osiedli. Aspołeczny.

Paweł Średziński, miłośnik przyrody, dziennikarz i historyk. Pasjonat łosi, borsuków i wombatów. Przez 11 lat działał w międzynarodowych organizacjach ekologicznych. Obecnie wspiera Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze. Autor licznych publikacji poświęconych Afryce. W 2020 roku ukazał się jego reportaż „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”.